Kolesarski izpit

KOLESARSKI IZPIT

Kolo je eno najbolj priljubljenih prevoznih sredstev. Za otroke je tudi igralo, odrasli pa ga čedalje pogosteje uporabljajo ne le za prevoz, temveč tudi za rekreacijo. Vendar pa moramo pri kolesarjenju dobro poskrbeti za svojo varnost, saj so kolesarji poleg pešcev najbolj ogrožena in izpostavljena skupina prometnih udeležencev.

 

KOLESARSKI IZPIT V ŠOLSKEM LETU 2018/19 ZA UČENCE 5. RAZREDA

CILJI:
• učenci usvojijo osnove znanja o prometu, prometnih znakih in predpisih,
• spoznajo in usvojijo osnovna pravila kolesarjenja in vključevanja v promet in pri sami vožnji,
• pridobivajo spretnosti in zmožnosti pravilne presoje za varno vožnjo s kolesom,
• spoznajo nevarnosti, ki na cesti ogrožajo varnost udeležencev v prometu, zlasti pa kolesarje in pešce,
• razvijajo samostojnost, odgovornost, medsebojne odnose ter humano obnašanje v prometu.

 

SKLOPI PRIPRAVE NA KOLESARSKI IZPIT

Priprava na kolesarski izpit poteka v dveh delih: teoretični in praktični del

TEORETIČNI DEL

Del teoretičnih vsebin se učenci naučijo že v sklopu rednega pouka od 1.–5. razreda, glavni del učenja pa poteka v 5. razredu. Učenci utrjujejo vsebine za ocenjevanje teorije v spletni učilnici www.kolesar.info.

VSEBINE TEORETIČNEGA DELA:

  • varno kolo,
  • prometni znaki,
  • vožnja s kolesom,
  • upoštevanje pravil.,
  • mimovožnja,
  • prehitevanje,
  • zavijanje levo in desno.

PREVERJANJE IN OCENJEVANJE TEORETIČNEGA ZNANJA

Preverjanje in ocenjevanje teoretičnega znanja se izvaja na računalniku s pomočjo spletne strani www.kolesar.infoZ učenci, ki teoretičnega dela ne opravijo, naredimo analizo napak in utrdimo vsebine, ki jim povzročajo težave in jim omogočimo ponovni preizkus. V določenem letu teoretični izpit opravljajo največ trikrat.

Predviden čas – marec, 2019

 

PRAKTIČNI DEL

Pregled koles

Pregled koles poteka v mesecu aprilu. Učenci, ki v tekočem šolskem letu opravljajo kolesarski izpit,  pripeljejo kolo v pregled. Pregled opravijo mentor in zunanji sodelavci (policija …). Po pregledu se naredi zapisnik. Če je kolo tehnično brezhibno, dobi učenec nalepko. V primeru, da se na kolesu opazijo pomanjkljivosti, učenec odpravi napake in pripelje kolo znova na pregled.

Predviden čas – marec, april, 2019     

Spretnostni prometni poligon

V okviru dneva dejavnosti bodo učenci preizkušali svoje spretnosti vožnje s kolesom na poligonu, ki vključuje vožnjo z eno roko, slalom, vožnjo po ravni črti, naglo zaviranje, izogibanje preprekam ipd. Praktični vožnji sledi tudi ocenjevanje vožnje na spretnostnem poligonu. Spretnostni poligon se bo izvajal v sklopu tehničnega dne. 

Predviden čas – april, 2019

Praktična vožnja

Učenci vozijo v neposredni bližini šole s svojim ali šolskim kolesom. Skupine so organizirane v  skupine po pet (5) učencev, ki vozijo v koloni. Vsaki skupini je namenjenih 5 ur. Učenci se neposredno vključujejo v promet. Praktična vožnja se izvaja izven ur rednega pouka.

Predviden čas – april, maj, 2018


PREVERJANJE IN OCENJEVANJE PRAKTIČNEGA ZNANJA


Praktični del obsega vožnjo po prometni cesti izven šolskega časa. V ocenjevalni vožnji se na kritičnih točkah v prometu oceni znanje učencev – kolesarjev, kandidatov za kolesarski izpit, predvsem njihova reagiranja na prometne situacije.

Predviden čas – april, maj, 2019

KOLESARSKI IZPIT JE OPRAVLJEN, KO:
• učenec opravi teoretični del izpita (pozna za kolesarja pomembne prometne znake, pozna pravila vožnje s kolesom po cestišču, pozna pravila vožnje s kolesom v križišču),
• učenec opravi spretnostni poligon na šolskem igrišču ( počasna vožnja, vožnja v koloni, vožnja z eno roko, slalom med ovirami, hitro ustavljanje ...),
• učenec opravi vožnjo po javnih prometnih površinah.

OBVEZNI POGOJI ZA OPRAVLJANJE KOLESARSKEGA IZPITA 
• v tekočem letu dopolnjena starost učenca (10 let),
• uspešno opravljena spretnostna vožnja – poligon in uspešno zaključen teoretični del kolesarskega izpita,
• brezhibno opremljeno kolo za cestno vožnjo (lahko si ga izposodijo tudi v šoli),
• obvezno uporaba varnostne čelade,
• podpisano soglasje staršev oziroma skrbnikov za opravljanje praktičnega dela izpita.

PO OPRAVLJENEM IZPITU …
• učenec dobi kolesarsko izkaznico, ki jo podpišejo starši in ravnatelj šole,
• kolesarska izkaznica je dokument, s katerim kolesar izkazuje, da je uspešno opravil kolesarski izpit,
• po prejetju kolesarske izkaznice učenec lahko kolesari v prometu sam, brez spremstva odrasle osebe.

Ko otrok opravi kolesarski izpit, še zdaleč ne pomeni, da zna v resničnih situacijah na cesti in v križiščih pravilno reagirati. Za to je potrebno veliko vaje in kilometre vožnje, za kar pri pouku prometne vzgoje ni ne možnosti, ne časa. Na cestah je vse več avtomobilov in s tem se nevarnost za šibkejše v prometu povečuje. Kljub opravljenemu kolesarskemu izpitu morajo starši otroka nadzorovati in mu dovoliti samostojno vožnjo v prometu šele takrat, ko se sami prepričajo, da zna pravilno ravnati v različnih prometnih situacijah na cesti. Priporočljivo je, da starši otroka vsaj v začetku večkrat spremljajo pri vožnji kolesa.

 

POVEZAVE ZA UTRJEVANJE TEORETIČNEGA ZNANJA:

 

Mentorici: Hermina Šeško in Nastja Škrabl 

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Osnovna šola Hruševec Šentjur